Londra’daki yeni ve çok disiplinli bir müzik ve sanat festivali olan Anadolu Caz ve Kökleri Festivali, 13 Mart’ta başlayacak ve ayın sonuna kadar başkentin çevresindeki çeşitli mekanlarda devam edecek.

Anadolu caz ve kök kültürüne ışık tutmayı hedefleyen Türkiye ve çevresinden kültür, konserler, gösteriler, konuşmalar, dans, DJ’ler ve popüler bir caz yemek deneyimi sunuyor.

Festivalin etkinlikleri arasında bir ana tören ustası, 13 Mart’ta leziz ve çeşitli bir mönünün çeşitli bölümlerini tanıtan kısa bir Anadolu ve Türk caz ve yemek kültürü tarihi boyunca restoranlara rehberlik edecek. caz .

Francesco Martinelli’nin 15 Mart’ta yaptığı bir konuşmada, cazın neden Türkiye’ye ve Anadolu müziğine dışlayıcı ve yabancı olmadığını açıklayan tarihi bağlantılar incelenecek .

Yarkın Duo konseri 16 Mart’ta düzenlenecek ve festivale tamamen farklı bir dinamik ve bakış açısı kazandıracak. Kız ve erkek kardeşler Baturay ve Nağme Yarkın, klasikleri caz gelenekleriyle ve hatta Arjantinli tangolarıyla birleştirirken , Türk kökenlerini ve müzikal yetiştiriciliğini asla unutmazlar .

Erkan Oğur, 18 Mart’ta , “Telvin” adlı bir işbirliğinin devamı olan Anatolian Blues projesiyle sahne alacak . Oğur, davulda Turgut Alp Bekoğlu, piyanoda Can Çankaya ve basta Kağan Yıldız ile birlikte olacak.

20 Mart’taki Zamansız Konser, sırasıyla Can Çankaya ve Kağan Yıldız’ın piyano ve bas performansı olacak. Klasik caz standartlarını yorumlayacak ve kendi kompozisyon havuzuna dalacaklar.

Belgesel gösterimleri 23 Mart’ta gerçekleşecek. İlk müzikal-belgesel olarak selamlanan “Anadolu’nun Kayıp Şarkıları” adlı gösterilerden biri, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bulunan yerlerde çekilen 20 müzikal numaraya sahip ve geleneksel medeniyetler, ritüeller ve mitolojinin geleneksel müzik ve dans üzerindeki toprağı.

Diğer gösterimler “Türkiye’de Caz”, Türk caz müziğinin ve müzisyenlerinin durumunu, evrimini ve etkileşimini, Türk tarihine paralel olarak incelemektedir. Türk sahibi İlhan Erşahin tarafından yönetilen New York’taki yeraltı kulübü ve canlı müzik mekanı hakkında “Nublu”, Nublu Orkestrası, Henry Threadgill’in Topluluğu, Sun Ra Arkestrası, Brezilyalı Kızlar, Jojo Mayer’s Nerve ve daha fazlası tarafından yapılan büyük müzik performansları sunuyor Doğu Köyü’ndeki bazı önceki caz kulüplerinin tarihini ziyaret etti .

25 Mart’taki “Tritonet” çalıştayında, müziği 3000 yıldan beri süren geometri, matematik ve astronomi ile evlenme fikri izliyor. Tolga Zafer Özdemir, müzikal armoniler oluşturmak için nasıl tekerlek kullanılacağını gösterecek. Beşinci Çemberin türevi yorumu olan Tritonet ile nasıl kullanılacağını gösterecek.
Kökeni feat Barış Demirel konseri 26 Mart’ta Anadolu Kamançah, Kopuz (ud), kanun, klarnet, kaval, duduk, bendir ve ud da dahil olmak üzere bir dizi vahşi enstrüman içeren konser verecek .

Türk temalar ve birlikte melodiler kullanmayı amaçlayan a la Turc projesi, Funkbook caz içinde melodileri formları üzerinde armonileri ve doğaçlamaları caz tarzı 27 Mart olacak -funk.

Ayrıca 28 Mart’ta bir şiir ve caz gösterisi olacak. Türk gitarist üçlüsü Önder Focan, basçı Ozan Musluoğlu ve şair Tice Cin, Dila Vardar, Dunja Botic, Türk ve Anadolu geleneğinden gelen edebiyat ve müziği birleştiriyor .

Festival, ortak yapımcı Türk plak şirketi ve Zel Zele’den müzikal bir yolculukla izleyiciyi Anadolu çölüne çıkaracak olan Türk DJ Debora İpekel ile Jazz Semai ile kapanacak .

Ekleyen;

penakor

PAYLAŞ

 1. Oğuz Can

  Nisan 18, 2019 at 5:41 am

  “Londra’daki yeni ve çok disiplinli bir müzik ve sanat festivali olan Anadolu Caz ve Kökleri Festivali, 13 Mart’ta başlayacak ve ayın sonuna kadar başkentin çevresindeki çeşitli mekanlarda devam edecek.”

  Londra’da anadolu cazının ne işi olur ki. Güzelim memleketimizde verilse ye konserler. Benim olduğum şehirde hiç bir şekilde bu tür etkinlikler olmamamkta kendi anadolumda kendi müziklerimize hasret kalıyoruz. Elin londralısı bizden daha çok şanslı 🙁

 2. Mekanikos

  Nisan 18, 2019 at 4:04 pm

  Eminim yurt dışında daha çok değer verilecektir. 🙂 Güzel bir haber aslında. En azinazı ülkemizin ismi bir sosyal etkinlikte geçmiş olur.

 3. ece sancak

  Nisan 18, 2019 at 7:58 pm

  Ülkemizden bu denli büyük organizasyonların londra gibi büyük kentlere gitmeleri beni bir hayli gururlanırıyor açıkçası

 4. fırat

  Nisan 18, 2019 at 8:03 pm

  güzel gelişme devamlarının fazlasıyla olması lazım