Klasik gitarın halkla ilişkiler sorunu var. Çelik telli gitarların “havalı” faktöründen yoksun görünüyor ve birçok insan tarafından elektro gitar kadar seksi algılanmıyor gibi görünüyor.

Klasik gitaristlerin nadiren ana ün ününe fırladığını görüyorsunuz ve bir gitar kahramanı olarak adlandırıldığını pek duymuyorsunuz.

Ama neden? Gerçek şu ki, klasik gitar cehennem kadar seksi, belki çelik telli ve elektro gitarlardan daha seksi.

Bozulma veya efekt pedallarının arkasına saklanma yoktur; sadece sen ve güçlü parmakların. En ham, doğal haliyle saf güzelliği. Bu yüzden, klasik gitarın sıkıcı ve eski okul olduğuna dair herhangi bir inanç veya algıyı ortadan kaldırmak için bir tane almanız gereken sebeplerin bir listesini oluşturduk.

01. Çünkü klasik gitar klasik müzikle sınırlı değil.

Biliyorum biliyorum. “Klasik gitar” yazıyor, yani sadece Bach ve Mozart oynamalıyız değil mi? Hayır! Klasik, Latin veya hatta pop olsa da, çok çeşitli stilleri oynayabilirsin. Imagine Dragons’ın “Radioactive” adlı pop-grafik hit “Radioactive” adlı harika bir düzenlemesini ortaya çıkaran İngiltere gitaristi Nathan Cragg’ın bu videosuyla kendiniz görün.

02. Çünkü istediğiniz kadar eğlenebilirsiniz.

Klasik gitaristlerin katı ve yoksun olduğuna dair bir algı var. Biz de eğlenebiliriz. Sadece Süper Gitar Bros olarak bilinen, Süper Mario Dünyası kale tema şarkısının bu yaratıcı yorumuna bir göz atın. yan. Klasik bir gitardan duymayı beklediğiniz değil, değil mi?

03. Çünkü aşkınızı parçalama ve hıza bırakmak zorunda kalmayacaksınız.

Arpej süpürme bağımlısı mısınız? 32. nota yaşıyor ve nefes alıyor musunuz? İyi. Farklı bir teknik dışında, yine de klasik gitarınla ​​parçalayabilirsin. Klasik gitarda emrinizde beş parmağınız var, tek bir gitarla sınırlı değilsiniz, yani bir defada daha fazlasını yapabilirsiniz. Örnek olarak, Paganini’nin 24 yaşındaki Caprice’in bu erime yorumunu dinleyin.

04. Çünkü solo oynayabilirken, yine de başkalarıyla oynayabilirsiniz.

Hayır, klasik gitaristler yalnız değiller; biz sadece rahatça bağımsızız. Çoğu zaman bizi yalnız oynarken göreceksiniz, ancak yine de diğer insanlarla iyi oynayabiliriz. Klasik gitar virtüözü Sharon Isbin’i içeren bu videoyu izleyin. Billy Joel’in 1977 yılında “Her Yerde Bir Kadını” şarkısı ve şarkıcı Josh Groban ile oynadı.

05. Çünkü düşündüğünden daha popüler.

Klasik gitar, Ozzy Osbourne’un 1980 albümü Blizzard of Ozz’dan Steve Dee’nin ve Yes ‘1971 albümü Fragile’den “Mood for a Day” adlı ünlü müzik sanatçılarının, “Dee” ve geç ve saygıdeğer Randy Rhoads gibi birçok şarkının doğuşuna ilham verdi . İngiliz rock grubu Jethro Tull bile, Bach’ın popüler “Bourée in E minor” adlı eserini 1969’daki Stand Up’da yaptı . İşte burada, klasik gitar müziği her yerde.

06. Çünkü naylon teller parmaklarınızı kesmez.

Çelik telli veya bazen elektro gitar çaldıktan sonra ortaya çıkan yaygın bir şikayet, perde elinizdeki parmakların (çoğunlukla yeni başlayanlar veya kallus geliştirmemiş oyuncular) yaralanmasıdır. Neden canlarını acıtmıyorlar? İhale parmaklarınızın ucunda metal delme var. Ayrıca, çelik telli gitarlardaki gerilim klasikten iki kat daha sıkı olabilir, bu yüzden tellere biraz daha sert basmanız gerekir. Klasik gitarın naylon teli olduğundan, acı veren parmak uçları hakkında endişelenmenize gerek yok. İşte StarlandGuitar.com’dan Tomas Michaud’un, ağrılı parmakları nasıl önleyeceğine dair ipuçları sunan (klasik gitarda büyük bir sorun olmadığını söylüyor!):

07. Çünkü en sevdiğiniz rock yıldızları bile oynuyor.

Henüz satılmadı mı? Belki bu sizi ikna eder. En metal oyuncuların bile metalleri naylon telli gitar çalıyor. Doğrudan naylon telli bir gitarda sert riffler yapan ve katil bir spontan reçelle sonuçlanan Metallica basçısı Robert Trujillo’dan alın.James Hetfield bile etkilendi:

08. Çünkü istemiyorsanız birlikte şarkı söylemek zorunda değilsiniz.

Gitarımı çıkardığımda insanlar otomatik olarak bir şarkıcı-söz yazarı olduğumu varsayıyor (ben de değilim). Enstrümantal müzik çaldığım için şarkı söylememe kibarca karşılık verdiğim zaman insanlar şiddetle hayal kırıklığına uğradı ve kafam karıştı. Yine de bilmedikleri şey, sağ elimizde (sol el sola giderken) şarkılarımızı bizim dizilerimizden geçiren beş parmağımız var. Bunun üzerine şarkı söylemek aşırı derecede olurdu. Bunun üzerine şarkı söylemeyi hayal edin, Isaac Albéniz’in “Leyenda” adlı klasik gitarının John Williams tarafından icra edilen klasik gitar için ikonik bir parçası.

09. Çünkü her şey o ses tonuyla alakalı.

Yapılma biçimleri, kullanılan ahşabın türü, destekleri ve donatdıkları teller nedeniyle klasik gitar, kendisini en güzel ve büyüleyici tonlara veren sıcak, pürüzsüz ve kadifemsi bir ton sunar. Vücudunuza karşı rezonansa girdikten sonra gitarı kesmeyi bırakmak sizin için zor olacak. İşte gitarist Tavi Jinariu, klasik bir gitarın üretebileceği hassas ve çırpıcı sesi örnekleyen “Afro-Küba Ninnisini” oynuyor.

10. Çünkü göründüğü kadar zor değil (ve bir çocuk bile yapabilir).reklâm

Kulaklarınızın aynı anda birden fazla nota çaldığını duyması, klasik gitarın öğrenmenin zor olduğu anlamına gelmez; sadece çoklu görev olarak düşünün. Fakat en önemlisi, başlattığınız herhangi bir projede olduğu gibi, tavrınız en önemli şeydir. Yapabileceğine inandığın sürece, yapabileceksiniz. Ayrıca, eğer küçük bir çocuk yapabilirse – sen de yapabilirsin. Arjantinli bir çocuk olan Julio Silpitucla’nın klasik gitarda Titanik teması için bir düzenleme yaptığını izleyin (2:48 işaretine kadar bekleyin):

Al işte ozaman, buyur. Klasik gitar, keşfetmeye değer büyüleyici bir eserdir. Dene. İlk kopuşta aşk olabilir!

Ekleyen;

penakor

PAYLAŞ

 1. Mekanikos

  Nisan 19, 2019 at 5:49 pm

  Ne varsa klasik de var diyeceğim ama çok klişe bir cümle olacak. bir ara klasik gitar çalmayı çalıştım ama hevesim kısa sürdü. Çalman yeteneği olan ve çalanlara her zaman hayranlıkla bakıyorum. Güzel ve dolu dolu bir yazı yazmışsınız teşekkür ederim.

 2. Oğuz Can

  Nisan 20, 2019 at 8:34 am

  Parmaklarımın gitara uyumsuz olması ve beceriksizliğim bir klasik gitar aşkını bitirdi bende benden daha kötü olanlar anlamıyorum nasıl çalıyor. Ya ben az çalışıyorum ya da gerçekten beceriksizim. Müzikler harika ve ben içlerinde yokum 🙁

  Derlemeniz için teşekkürler.

 3. fırat

  Nisan 20, 2019 at 10:40 pm

  gitar çalmaya merak saldım ama hangi gitarı almalıyım konusunda kararsızdım sayenizde karar verdim teşekkürler admin